Ultrazvukové vyšetření v 20. - 23. týdnu těhotenství, strukturální vady, posouzení markerů chromozomálních vad - Ultrazvukové vyšetření Ostrava, Olomouc - Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah

polsky
english
czech

20. - 23. týden těhotenství

Vyšetření slouží k podrobnému posouzení jednotlivých orgánů a systémů plodu. V období II. trimestru, ideálně mezi 20. -23. týdnem těhotenství, vyšetřujeme plod v detailnějším rozlišení, které umožňuje kvalitní zobrazení jednotlivých orgánů. Toto období je nejlepší k vyloučení srdečních vad, rozštěpových vad orgánů, detekci vzácnějších strukturálních vad a k posouzení markerů chromozomálních vad.

K nim patří tloušťka kožní řasy v šíjové oblasti, délka nosní kůstky, prenazální prosáknutí, vývoj dolní čelisti, vzdálenost mezi očnicemi, vzhled prstů na horních končetinách a jejich pohyblivost, rozměr ledvinných pánviček, délka dlouhých kostí a tvar chodidla, morfologie srdce, přítomnost rozštěpů břišní stěny a páteře a další.

V průběhu vyšetření je kontrolována základní anatomie celého těla velmi detailně. Posuzujeme vývoj centrální nervové soustavy, kostry, srdce, plic, trávicího a vylučovacího traktu, končetin, genitálu, pupečníkových cév atd.

Ve většině případů používáme 3D/4D technologii zobrazení plodu, která je velmi užitečná k detekci rozštěpových vad a v neposlední řadě k zobrazení pohybů plodu.

Postup při zachycení vrozené vývojové vady závisí na charakteru a závažnosti vady. V některých případech je indikováno další podrobnější vyšetření (např. magnetická rezonance), často další podrobná ultrazvuková vyšetření k posouzení vývoje abnormality. Nález vady je někdy indikací k provedení invazivního vyšetření nebo krevních odběrů těhotné ženy popřípadě obou partnerů. Další postup je vždy konzultován s těhotnou i partnerem.

FETMED s.r.o.

FacebookOSTRAVA - Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, Czech Republic
tel.: +420 773 190 249, fetmed@seznam.cz

OLOMOUC - Horní Lán 1200/13, 779 00 Olomouc, Czech Republic
tel.: +420 605 825 780, fetmed.ol@seznam.cz

Odkazy    Webdesign STUDIO VIRTUALIS