Miminko, jsi v pořádku? » Pohodové těhotenství II. - Miminko, jsi v pořádku? - Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah

polsky
english
czech

Pohodové těhotenství II.

Miminko, ……jsi v pořádku?

aneb tipy pro pohodové těhotenství II.

Správná výživa a zdravý životní styl zlepšuje nejen průběh těhotenství, zdraví děťátka, ale i psychickou pohodu a zdraví budoucí maminky. Čemu se vyhnout, a kterým aktivitám naopak dát zelenou se dočtete v závěru mini – mimi seriálu z pera Fetmed.

Cestování

Součástí životního stylu moderního člověka je cestování, a proto není důvod se ho vzdát ani v těhotenství. Samozřejmě je třeba zvážit všechny okolnosti – lokalitu, cestu, vlastní stav apod. Během těhotenství je na cestování nejvhodnější období mezi 4. a 7. měsícem, kdy je situace v bříšku nejstabilnější a maminka v nejlepší fyzické i psychické pohodě. Pokud Vás v prvních třech měsících netrápí nevolnosti, Váš stav není rizikový (krvácení, předešlý potrat, vícečetné těhotenství) a cítíte se dobře, nic vám nebrání sbalit kufry. Pokud jste zdravotně v pořádku a zvětšující se objem bříška vám nečiní problémy, můžete podnikat výlety i v posledních třech měsících – ale jen na kratší trasy a s doprovodem.

Opatrnost se vyplatí

Zvláště ve vysokohorském prostředí nad 2500 m n. m. (menší hustota kyslíku), rizikové jsou také tropické oblasti (horko, dusno, nemoci přenášené hmyzem apod.). Zvažte také kulturu a zdravotní zázemí zvolené destinace (určitě vhodnější jsou z hlediska hygieny evropské země než africké), způsob bydlení, stravování, potřebu očkování - které je v těhotenství mohou byt nevhodné, způsob dopravy. V pokročilém stupni těhotenství není vhodné cestování autem nebo busem více jak 2  hodiny, rizikový je let letadlem (tlak vzduchu a jeho změna při vzlétání a přistávání, snížená vlhkost vzduchu, stísněný prostor) z důvodu otoku nohou a vzniku žilní trombózy.

Sport

Přiměřená fyzická aktivita v těhotenství připravuje ženu na porod, který je sám o sobě velkým fyzickým výkonem. Pokud jste zdravá zvyklá sportovat před těhotenstvím, můžete v určité míře sportovat i v těhotenství. Zaměřte se na aktivity, které neohrozí ani Vás, ani miminko. Vynechejte sporty, kde hrozí pády, údery. Prospěšné je plavání, jóga, pilates, chůze nebo různá skupinová cvičení, která jsou určená přímo budoucím maminkám. Pozor na pobyt v sauně, horké páře nebo při usilovném cvičení v horkém, vlhkém prostředí! Vysoká teplota zvyšuje riziko vzniku defektů neurální trubice a jiných vrozených vývojových vad miminka.

Jak s nemocemi

Období očekávání miminka je z hlediska infekcí velmi rizikové. Zásadou by tedy mělo být vynechání návštěv u nemocných příbuzných, kamarádů či kolegů. Omezit byste měla pobyt v  čekárnách a na odděleních, kde se vyskytují infekčně nemocní. Pokud máte doma starší dítě nebo děti, měla byste si v těhotenství dávat pozor i na dětské nemoci, které může některý z vašich potomků přinést z  kolektivu ve školce nebo ve škole. Přestože proti příušnicím, spalničkámzarděnkám se u nás děti plošně očkují, mohou se v kolektivech vyskytnout. Virus příušnic by v  prvním trimestru mohl vyvolat potrat, totéž platí pro spalničky, které mohou být příčinou vzniku některých vrozených vývojových vad. Ještě nebezpečnější jsou zarděnky, proti kterým se u nás začalo očkovat právě proto, že mohou velmi vážně ohrozit průběh celého těhotenství i vývoj miminka. Běžné virózy jsou většinou neškodné, přesto nepodceňujte horečku! Velké a dlouhodobé zvýšení tělesné teploty v těhotenství může být příčinou vrozených vad, a to zejména pokud k němu dojde ve 3. až 7. týdnu. Pokud se Vaše tělesná teplota pohybuje nad 38 °C, vyhledejte lékaře. Může se jednat o  příznak jak běžné, tak i závažné infekce. Při horečce a pocení dochází k významným ztrátám tělesných tekutin, které mohou vést k  závažným poruchám, ovlivňujícím Vás i miminko.

Pozor by si měla dát i každá budoucí maminka, která se léčí s nějakým chronickým onemocněním.
Mnoho žen trpí chronickou chorobou, na kterou musí pravidelně užívat léky. Může jít o poruchy ledvin, srdce, astma, nemocné epilepsií apod. Žena se bez léků neobejde, to ale neznamená, že by nemohla být těhotná. V takovém případě je nutná konzultace s lékařem (gynekologem i specialistou), který rozhodne o tom, jaké léky se smí v jiném stavu užívat, a které je nutné změnit.

 

Těhotenství je v životě obou partnerů významnou změnou, krásnou ale i stresující.
K nastávajícím maminkám i tatínkům proto přistupujeme s pochopením a jako k plnohodnotným partnerům. Vážíme si vaší důvěry a přejeme vám, aby toto očekávání bylo radostné a patřilo k nejkrásnějším obdobím vašeho života.

Tým Fetmed

FETMED s.r.o.

FacebookOSTRAVA - Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, Czech Republic
tel.: +420 773 190 249, fetmed@seznam.cz

OLOMOUC - Horní Lán 1200/13, 779 00 Olomouc, Czech Republic
tel.: +420 605 825 780, fetmed.ol@seznam.cz

Odkazy    Webdesign STUDIO VIRTUALIS