Miminko, jsi v pořádku? » Pohodové těhotenství I. - Miminko, jsi v pořádku? - Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah

polsky
english
czech

Pohodové těhotenství I.

Miminko, jsi v pořádku?

Aneb tipy pro pohodové těhotenství

Milé maminky, již v době plánování těhotenství je vhodné zamyslet se nad svou životosprávou. Význam životosprávy před a v průběhu těhotenství je důležitý, avšak bývá občas podceňován.  Plánování děťátka je ideální dobou k zhodnocení Vašeho životního stylu, omezení či odstranění nezdravých návyků a dlouhodobé změně k lepšímu. Měnit nezdravé návyky až v těhotenství bývá velmi obtížné a občas bohužel již s nevratnými následky.

Před početím (prekoncepčně)

Správná životospráva je důležitá už v době, kdy se svým partnerem přemýšlíte nad založením rodiny. Jejím cílem je vytvořit optimální podmínky pro vznik zdravého embrya spojením kvalitní spermie a vajíčka, připravit organismus potenciální maminky na bezproblémový průběh těhotenství a vývoj zdravého děťátka. Tento úkol občas vyžaduje spolupráci budoucích rodičů s gynekologem, případně dalšími odborníky. Několik následujících faktorů může ovlivnit početí, průběh těhotenství a zdraví Vašeho drobečka.

Prekoncepční „dieta“

Základem by vždy měla být vyvážená a pestrá strava, kterou je vhodné podpořit vitamíny, např. kyselinou listovou (vitamín B9). Tu je důležité užívat již 2 až 3 měsíce před plánováním miminka. Snižuje možné riziko výskytu rozštěpu páteře nebo rtu u děťátka o 25 až 75%, pomáhá dělit buňky, podporuje nervovou soustavu miminka a snižuje riziko chudokrevnosti maminky. Vyskytuje se zejména v listové zelenině, luštěninách, ovesných vločkách, celozrnném pečivu, kvasnicích a vnitřnostech. Tepelnou úpravou se jí však až 95 % zničí. Proto je důležité jíst tyto potraviny (např. saláty či šťávy) vždy čerstvé. Také proto odborníci doporučují užívat kyselinu listovou ve vitamínových doplňcích, kde je vstřebatelnost do organismu až 100%. Pro správný vývoj kostí a zubů miminka je dále důležitý přísun vápníku a vitaminu D, jódu (zde pozor při špatné funkci štítné žlázy!), železa, zinku a hořčíku. Naštěstí je dnes na trhu spousta vitamínových doplňků, které vše obsahují v jedné tabletě. Budoucí maminky by měly mít také dostatek mléčných výrobků – mléka, jogurtů, tvarohu a sýrů (především tvrdých).

Nadváha

Pokud žena trpí přílišnou nadváhou, snižuje se pravděpodobnost otěhotnění a  zvyšuje se výskyt těhotenských komplikací jako je např. preeklampsie (vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožující miminko i maminku) či těhotenské cukrovky. Ženy trpící nadváhou by měly dosáhnout optimálního stavu výživy již před plánováním rodiny. Během těhotenství není redukce váhy vhodná.

Alkohol, kouření a jiné nešvary

Veškeré pití alkoholu, kouření či užívání jiných návykových látek může mít pro nenarozené miminko nedozírné následky a je během těhotenství nežádoucí! Alkohol, který budoucí maminka vypije, se přes placentu dostává přímo k miminku. Musíme si uvědomit, že to co zvládá naše tělo, ještě tělíčko malého človíčka nemůže zvládnout.  Zatímco vy se můžete cítit pouze příjemně opojená, miminko se může ocitnout až na pokraji ztráty vědomí. Fetální alkoholový syndrom (FAS) vzniká u dětí žen, které v těhotenství holdují alkoholu pravidelně. Projevuje se:

  • deformací obličeje
  • srdečními vadami
  • nízkou porodní hmotností
  • mentální retardací
  • poruchou chování a učení
  • poruchou růstu

Pravděpodobnost jeho výskytu u děťátka se zvyšuje s množstvím požitého alkoholu. Hranice bezpečné konzumace nebyla dosud potvrzena, proto je lépe během těhotenství abstinovat.

Kouření budoucí maminky zvyšuje riziko výskytu téměř všech komplikací spojených s funkcí placenty. Hlavními projevy tzv. fetálního tabákového syndromu (FTS) jsou:

  • opožďování růstu
  • zvýšené riziko potratu
  • vyšší perinatální úmrtnost a vliv na poporodní vývoj

Čím více žena kouří, tím je vyšší riziko, že miminko bude mít nižší porodní váhu. Riziko u děťátka pasivní kuřačky je stejné jako u ženy, která vykouří 1 až 5 cigaret za den. Proto je vhodné se vyhýbat zakouřeným místům či nebýt v těsné blízkosti kouřící osoby. Syndrom náhlého úmrtí miminka v děloze (SIDS) se u kuřaček vyskytuje dvakrát častěji. Ony samy mají dvakrát vyšší riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací s následkem smrti než nekuřačky!

U dětí kuřaček byl prokázán vyšší výskyt astmatu a nižší funkční kapacita plic.

 

Mateřství je nejkrásnějším, nejnáročnějším a nejzodpovědnějším obdobím v životě ženy. Žena, se ale matkou nestává pouze těhotenstvím a porodem. Stává se jí, když si tuto roli uvědomí, ztotožní se s ní a pracuje pro ni všemi svými silami.

Tým Fetmed.

FETMED s.r.o.

FacebookOSTRAVA - Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, Czech Republic
tel.: +420 773 190 249, fetmed@seznam.cz

OLOMOUC - Horní Lán 1200/13, 779 00 Olomouc, Czech Republic
tel.: +420 605 825 780, fetmed.ol@seznam.cz

Odkazy    Webdesign STUDIO VIRTUALIS