Miminko, jsi v pořádku? » Oscar - Miminko, jsi v pořádku? - Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah

polsky
english
czech

Oscar

Miminko, ……jsi v pořádku?

aneb seznamte se s OSCAR(em) - prvotrimestrálním screeningem

v „novém kabátku“

Milé maminky, období mezi 11. až 14. týdnem těhotenství je ideální pro provedení tzv. prvotrimestrálního kombinovaného screeningu. Ze vzorku Vaší krve a podrobným ultrazvukovým vyšetřením miminka, jsme schopni odhalit možné riziko chromozomální nebo vrozené vývojové vady Vašeho děťátka. Díky sofistikovaném programu OSCAR (One-Stop-ClinicforAssessmentof Risk) Vám tým FETMED sdělí výsledek testu v řádu několika hodin!

Co obnáší prenatální prvotrimestrální kombinovaný screening  a co znamená, když se řekne OSCAR

Nejspolehlivější a nejpřesnější vyšetření, které u nás můžete v 1. trimestru podstoupit, je kombinovaný screening. Ten má dvě části, a to detailní ultrazvukové vyšetření plodu v kombinaci s výsledky ze vzorku Vaší krve.

Během ultrazvukového vyšetření se zaměříme na velikost miminka, určíme co nejpřesněji termín porodu, zkontrolujeme, zda vše odpovídá normě, tedy. zda má miminko vyvinuty všechny části tělíčka -  ručičky, nožičky, páteř, atd.

Abychom však mohli správně vyhodnotit screening, potřebujeme změřit několik velice důležitých ukazatelů (markerů) na těle miminka.

  • NT- šíjové projasnění, NB - nosní kůstku - velice důležití ukazatele v detekci rizika Downova syndromu
  • IT (intrakraniální translucenci)-oblast mozkového kmene, jehož vyšetření nám pomáhá odhalit rozštěpové vady páteře již v 1. trimestru

a když je potřeba vyšetření může byt doplněna další markery jako je

  • TR – trikuspidální regurgitace, průtok krve na trojcípé chlopni v srdíčku, což může při špatné hodnotě do budoucna ve vývoji miminka znamenat hrozící srdeční vadu nebo DV- ductus venosus - průtok krve v žilní spojce

K vyšetření samozřejmě používáme nejmodernější ultrazvukovou techniku.

Výsledek biochemické analýzy vzorku vaší krve, kterou provádíme týž den jako ultrazvukové vyšetření, nám poskytne další parametr důležitý pro dokončení celého OSCAR vyšetření

Pro naše účely potřebujeme hodnoty těchto odběrů:

  • β-hCG– betapodjednotka těhotenského hormonu hCG
  • PAPP-A - specifický těhotenský protein produkovaný placentou

Výsledkem screeningu je stanovení individuálního rizika postižení plodu Downovým, Edwardsovým a Pataovým syndromem.

A co tedy znamená OSCAR?

Význam tohoto slova je jednoduchý – vše v jeden den: odběr krve, ultrazvukové vyšetření a výsledek získaný jejich kombinací. Je to možnost, jak získat informace o stavu miminka během několika hodin.

Je tato metoda opravdu přesná?

Metoda, kterou používáme, je v naprostém souladu s posledními výzkumy a pod záštitou londýnské Nadace fetální medicíny. Tu vede profesor Kypros Nicolaides, se kterým spolupracujeme. Naše šance odhalit vývojovou vadu plodu se pohybuje kolem 95 procent, což je celosvětově jeden z nejlepších výsledků. Vzhledem ke specializovanosti našeho centra je možné při podezření na genetickou vadu, získat výsledky screeningu nejčastějších chromozomálních aberací s vysokou přesností během jediné návštěvy i ve srovnání s odběrem krve v 10. týdnu a ultrazvukem v druhé době mezi 11 – 13 + 6. týdnem těhotenství.

Při pozitivním výsledku a výrazném podezření na vývojovou vadu doporučíme těhotné invazivní vyšetření formou odběru placentárních klků –CVS (do 14. týdne). Tuto jsme schopni provést ihned v ordinaci a získat předběžný výsledek do 72 hodin. Další výhodou tohoto vyšetření je, že v případě nepříznivého výsledku a rozhodnutí těhotné k přerušení gravidity, je toto možné řešit nejdříve. Představuje to přece jen menší zátěž pro pacientku jak z psychického, tak i z fyzického hlediska.

Metoda tzv. druhotrimestrálního screeningu (triple test), která je stále ještě používána jinými pracovišti, a je schopna zjistit pouze kolem 65 % chromozomálních vad.

Při negativních výsledcích našeho vyšetření doporučujeme další ultrazvukovou kontrolu ve 20. - 22. týdnu. A když je potřeba ještě i dříve - v 17. týdnu.

Informovanost pro pocit jistoty
Naší snahou je co nejlépe Vás informovat o moderních diagnostických metodách v těhotenství, což vnímáme jako důležitý aspekt prenatální péče. Jen dobře informovaní rodiče se mohou správně rozhodnout a zvolit nejvhodnější možnost pro to nejcennější – miminko.
Na vaši návštěvu se těší tým Fetmed.

 

FETMED s.r.o.

FacebookOSTRAVA - Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, Czech Republic
tel.: +420 773 190 249, fetmed@seznam.cz

OLOMOUC - Horní Lán 1200/13, 779 00 Olomouc, Czech Republic
tel.: +420 605 825 780, fetmed.ol@seznam.cz

Odkazy    Webdesign STUDIO VIRTUALIS