Miminko, jsi v pořádku? » Něco málo o ultrazvuku - Miminko, jsi v pořádku? - Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah

polsky
english
czech

Něco málo o ultrazvuku

Miminko, ……jsi v pořádku?

aneb něco málo o bezpečnosti ultrazvuku během těhotenství

Milé miminko, ještě ses nenarodilo a my už vidíme, jak vyplazuješ jazyk nebo si cucáš paleček. Pro Tvé budoucí rodiče je ultrazvuk zázrakem, který jim umožní zjistit Tvé pohlaví, podívat se na tebe, co zrovna děláš, dokonce si mohou odnést domů Tvou první fotografii z maminčina bříška. Pro lékaře je ultrazvuk nezbytným pomocníkem, který ukazuje, jestli se vyvíjíš tak, jak máš, jestli jsi v pořádku. Ale je takové „špehování“ opravdu nutné a mohlo by Ti snad nějak uškodit?

Něco málo o ultrazvuku

Ultrazvukové / sonografické vyšetření je výbornou metodou pro zobrazení miminka ve Vašem bříšku. Dokáže zobrazit kosti i všechny orgány malého tělíčka. Dokáže odhalit pro naše oko běžně neviditelné.

Ultrazvuk je mechanické vlnění o tak vysoké frekvenci, že jej člověk neslyší. Funguje na principu odrazu svazků ultrazvukových vln, podobných paprskům světla vyzařovaných reflektorem.  Jelikož je rychlost těchto vln opravdu vysoká, dochází k uvolnění tepelné energie.

Co se děje v bříšku během ultrazvukových vyšetření?

Miminko by mělo být pomocí ultrazvuku během těhotenství několikrát zkontrolováno, zda je vpořádku.  Minimálně se můžete setkat s těmito vyšetřeními:

  • první ultrazvuk – to je vyšetření, kdy Vám paní doktorka oznámí tu, že budete maminkou
  • druhý ultrazvuk - absolvují maminka s děťátkem v 11. – 14. týdnu, cílem je určit co nejpřesněji, jak dlouho jste těhotná, kolika týdnům odpovídá velikost miminka a hlavně u nás, díky použití programu OSCAR zhodnotit riziko nejzávažnějších genetických vad
  • třetí vyšetření se provádí v rozmezí 18. – 22. týdne těhotenství a slouží ke kontrole vývoje miminka a vyšetření srdíčka
  • čtvrtý ultrazvuk probíhá mezi 30. – 32. týdnem těhotenství, kdy se opět kontroluje Váš  drobeček, jak roste, zda vše vypadá s jeho tělíčkem jak má, ale i stav placenty a množství plodové vody

Na přání Vás, maminek, je možné použít 3D a 4D ultrazvukové zobrazení miminka. Toto je nejlepší mezi 27. – 32. týdnem těhotenství, pokud tedy bude Vaše miminko spolupracovat. Tuto metodu lze v individuálních případech použít také pro přesnější zobrazení, když se náhodou objeví nějaká vývojová vada děťátka jako je např. rozštěpová vada obličeje či páteře.

Mnohé rodiče během ultrazvuku překvapí, jak je jejich maličké v děloze aktivní, jak se mrská, hýbe ručičkama, uskakuje. Má ale opravdu tak dobrou náladu nebo mu něco vadí – že by toto vyšetření? Teoreticky to možné je. Určitě vnímá teplo a mechanické vlnění, které ultrazvuk v plodové vodě působí.

V poslední době se spekuluje o zvýšeném nebezpečí výskytu autismu z důvodu použití ultrazvuku v těhotenství. Studie na toto kontroverzní téma stále probíhají. Bylo prokázáno, že určitá souvislost by zde mohla existovat. Proto, aby se minimalizovalo riziko jakéhokoliv poškození miminka, je potřeba se držet několika pravidel:

-          ultrazvukové vyšetření by mělo být prováděno proškolenými odborníky, kteří ví, jak nastavit přístroj, minimalizace výstupního výkonu, použití jednotlivých modalit s ohledem na energetickou zátěž a poskytnutý přínos pro vyšetření,  aby neublížil děťátku

-          mělo by být prováděno na vysoce kvalitním přístroji

-          zvážení použitého typu sondy

Mělo by probíhat po dobu nezbytně nutnou k zobrazení všech potřebných parametrů miminka a s co nejnižší intenzitou, s naprostou minimalizací při raném těhotenství do 9. týdne. Vzhledem ke specializovanosti centra je vyšetření dalších doplňujících markerů prvotrimestrálního screeningu, které využívají funkční dopplerovské hodnocení kardiovaskulárního systému, vzhledem k výše uvedeným rizikům implementováno až při podezření na genetickou vadu. Zejména při použití pulzního a barevného mapování ultrazvuku by měla být totiž dodržována zásadní pravidla – expozice tak nízká, jak je přiměřeně nutná a to nejen v prvním trimestru, ale i v dalších fázích těhotenství-př. při opakovaném ultrazvukovém vyšetřování rizikového dvojčetného těhotenství určit správný management četnosti kontrol, sledování  průtoku cév u růstové retardace.

Škodí nebo pomáhá?

Podle lékařů je ultrazvuk v těhotenství pro miminko bezpečný.

Musíme ale si uvědomit, že kdybychom používali po velmi dlouhou dobu ultrazvukové vlnění, tak by bylo škodlivé. Pokud se budeme držet pravidla, že nic se nemá přehánět, můžeme říci, že je ultrazvukové vyšetření bezpečné. Nad obavami převáží velký význam tohoto vyšetření. A to kontrola vývoje miminka.

Naše pracoviště tyto předpoklady splňuje:

Špičkové přístroje - bezpečné a šetrné vyšetření- rukou zkušeného odborníka.

Vážíme si vaší důvěry a těšíme se na vaši návštěvu.

Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, Ph.D. a MUDr. Marek Godava, Ph.D.

s týmem FETMED. 

FETMED s.r.o.

FacebookOSTRAVA - Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, Czech Republic
tel.: +420 773 190 249, fetmed@seznam.cz

OLOMOUC - Horní Lán 1200/13, 779 00 Olomouc, Czech Republic
tel.: +420 605 825 780, fetmed.ol@seznam.cz

Odkazy    Webdesign STUDIO VIRTUALIS