Miminko, jsi v pořádku? » Doppler - Miminko, jsi v pořádku? - Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah Genetika Olomouc, Ostrava, Centrum fetální medicíny a genetiky Ishraq Dhaifalah

polsky
english
czech

Doppler

Miminko, ……jsi v pořádku?

aneb bezpečné užití Dopplerova ultrazvuku v těhotenství

Milé maminky, v předchozím díle našeho mini – mimi seriálu jste se seznámily s tím, co obnáší ultrazvukové vyšetření Vašeho drobečka a zda je tato metoda bezpečná. Přesto, že nebyly žádné škodlivé vedlejší účinky pro dospělého pacienta, ani pro nenarozené miminko jednoznačně prokázány, je toto téma mezi vámi - budoucími maminkami, velmi diskutované. V péči zkušeného odborníka s praxí a kvalitním přístrojem, se nemusíte ničeho bát. Dokonce ani tak silného (a vámi mnohdy obávaného) přístroje, jakým je Doppler.

Když se řekne Doppler

Doppler neboli fetální Dopplerův ultrazvuk, je speciální přístroj, který v roce 1958 vyvinul Dr. Edward H. Hon k zaznamenávání srdečního tepu ještě nenarozeného děťátka. Ultrazvukové vyšetření tímto přístrojem funguje na principu tzv. Dopplerova jevu - změna frekvence a vlnové délky přijímaného signálu oproti signálu vysílanému, který objevil Dr. Christian Andreas Doppler. Označení „doppler“ je odvozeno od jména tohoto rakouského fyzika. Vzhledem k tomu, že u pulzního Dopplera jsou vyšší frekvence než u běžného ultrazvuku, dochází k uvolňování tepelné energie, zejména u maminky v bříšku. Nedávna studie zjistila, že zahřívání tkání miminka v pokročilém stupni těhotenství může být velmi rizikové až nebezpečné. Proto je nezbytné, aby toto vyšetření prováděl pouze zkušený odborník, aby vyšetření Dopplerem (s nejnižší intenzitou, po co nejkratší dobu), splnilo účel a bylo maximálně bezpečné!

Co všechno umí

Doppler umožňuje přesné zobrazení vnitřních orgánů a jejich funkce. Kromě záznamu tepu přenáší zvuk průtoku krve cévami, pupeční šňůrou a srdíčkem. Zobrazí např. šířku cévy, její „světlost“, či tloušťku stěny, přesně změří rychlost a směr proudu krve v ní (určí, zda krev proudí plynule nebo víří), zjistí křivku proudu a z jejího tvaru pozná, zda má krev děťátka volnou cestu nebo zda jsou naopak cévy zúžené a krev proudí proti překážce. Pomocí Dopplera se můžeme ujistit, že miminko je v  pořádku a vyvíjí se tak, jak má.

Doplplerovská echokardiografie

Vrozené srdeční vady patří k nejčastějším vývojovým vadám a jejich přítomnost nás může včas upozornit i  na jiná závažnější postižení děťátka (genetické nebo chromozomální syndromy). Ideální období k  provedení detailního vyšetření srdíčka je mezi 20. a 23. týdnem těhotenství. Fetální Dopplerovská echokardiografie je proto jedním z nejdůležitějších ultrazvukových vyšetření. Jeho průběh je zcela bezbolestný, jako u „klasického“ ultrazvuku – sondou po bříšku maminky. Vyžaduje však maximální profesionální zkušenosti lékaře. Také musí přesně určit, v kterém místě bříška se děťátko zrovna nachází, aby bylo nežádoucí působení tepla co nejkratší.

Pouze v rukou odborníka!

Původně byl fetální Doppler vyvinut výhradně pro profesionální péči a tak by tomu mělo být i  nadále. Bohužel, v dnešní době se stává velmi populárním i pro domácí použití.  Na trhu je proto možné najít Doppler různých značek, v různé cenové relaci. Neodborné používání těchto „domácích ultrazvuků“ by nemělo být časté.

 

Ve FETMED pracujeme pouze s moderními diagnostickými přístroji. Díky mnohaleté praxi a stálému vzdělávání jsme schopni zajistit nejlepší možné výsledky vyšetření za použití nízké intenzity ultrazvuku a jen po dobu nezbytně nutnou k získání požadované informace.

Vážíme si vaší důvěry a těšíme se na vaši návštěvu.

Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, Ph. D. a MUDr. Marek Godava, Ph. D.

s týmem FETMED.

FETMED s.r.o.

FacebookOSTRAVA - Dr. Martínka 7, 700 30 Ostrava – Hrabůvka, Czech Republic
tel.: +420 773 190 249, fetmed@seznam.cz

OLOMOUC - Horní Lán 1200/13, 779 00 Olomouc, Czech Republic
tel.: +420 605 825 780, fetmed.ol@seznam.cz

Odkazy    Webdesign STUDIO VIRTUALIS